Fészekrakó program

2014.06.20 08:32

                                                                         

   

 

Kedves Ismerős! Kedves Látogató!

 

A „Fészekrakó program” jegyes oktatást, élettársi kapcsolatra vagy házasságra felkészítő foglalkozásokat jelent.

A program általános célja az ön – és társismeret, a partnerkapcsolati együttműködés és a pár kommunikációjának fejlesztése.

Családterapeutaként meggyőződésem, hogy hosszú távú kapcsolatot tervezni csak önmagunk és partnerünk származási családjainak ismeretével érdemes. Ezért a foglalkozásoknak része a pár családjainak, azok tagjainak, erőforrásainak és szokásainak alaposabb megismerése is. A többgenerációs összefüggések jobb áttekinthetősége érdekében családfa, úgynevezett genogram készülhet.

A családokkal és párokkal való foglalkozás esetében ez mindig ön-, társ- és családismereti megfontolásból történik. Fészekrakó pároknál járulékosan családtervezési szempontból is hasznos lehet a genogram felvétele.

Családfa készítése közben tudatosulnak az azonosságokból és különbségekből adódó támogató és nehezítő tényezők, de arra is keresünk válaszokat, hogy ezeket milyen módon szükséges figyelembe venni, illetőleg kezelni.

A program egyfajta felfedezés. A felfedező kedv, vagyis az az indíttatás, amivel a pár érkezik, hogy milyen céllal kéri a részvételt, konkrétabbá teszi a foglalkozások tartalmát. Azon dolgozunk, amin, vagy aminek az elérése érdekében elsősorban dolgozni szeretnének. A szolgáltatás amellett, hogy van szakmai koncepciója, személyhez és kapcsolathoz igazított. A családfa felvételét szoktam javasolni.

Gyakran kérdezik, hogy „mások miért jönnek”? Ha visszakérdezek, hogy „Önök mit szeretnének”, többnyire hasonló válaszokat kapok: megalkotni a közös szokásokat, hagyományokat, felkészülni a későbbi életre. Ez a válasz áll a top lista élén.

Szóba jöhetnek a szexuális kapcsolat és az intimitás mint életminőségek. Mondanom sem kell, hogy szerelmesen a minőség megteremtésére és fenntartására motiváltak, azonban előfordulhat, hogy nincs kifejtve, milyen szükségletek és elvárások mentén.

Egyre többen tudják, hogy a kapcsolatok szakaszokból állnak, hogy ezek micsodák, azt már kevesebben. Ezt nem tanítják az iskolában. Nem árt tanulni róla.

Újdonságot jelent a közös életben és az összeköltözésben, hogy élettársi kapcsolat vagy házasság létrejöttével a pár tagjai egy nagyobb közösség részévé válnak. Ez örömökkel és nehézségekkel is járhat.

A fészekrakás időben közelebbi vagy kevésbé közeli gyermekvállalási tervekkel történik. (Vannak párok, akik nem terveznek gyermeket, ettől persze élhetnek teljes életet.) A gyermekvállaláshoz szükség van arra, hogy a pár tagjai között létrejöjjön az a kölcsönös készségesség, ami a szülői feladatok ellátásának feltétele, megkönnyíti a gyermek(ek) ellátását, a munkamegosztást a gondoskodásban.

Gyakoribbá váló igény a jövedelmek és kiadások rendszerének kidolgozása. Ez valószínűleg összefügg a globalizációval, a nyugati társadalmakban elfogadott gyakorlatok és jogi megállapodások hazai elterjedésével (pl. házassági szerződések kötése, házasságon belüli vagyonmegosztás).

A fentieket, úgy mint a szexualitást, a párkapcsolati szakaszokról való tanulást, a nagycsaládba, illetőleg a társ baráti körébe való beilleszkedés kérdéseit, a szülői szerepre való felkészülést, a pénzügyi tervezéshez szükséges kompetenciákat és megállapodásokat gondolatindítónak szántam a célok megfogalmazásának segítéséhez.

Összegezve, a „Fészekrakó program” tanulás a kapcsolatok fejlődéséről.

A szerepek, a kommunikáció és az odaadás, ami a családhoz nélkülözhetetlen, tematikusan részei a foglalkozásoknak.

 

Megköszönve figyelmüket, üdvözlettel:

 

Básti Zoltán

 

 

PÁRTERÁPIA ZALA

PÁRTERÁPIA ZALA MEGYE, PÁRKONZULTÁCIÓ ZALA MEGYE

PÁRTERÁPIA ZALAEGERSZEG, PÁRKONZULTÁCIÓ ZALAEGERSZEG

MEDIÁCIÓ, KONFLIKTUSKEZELÉS ZALAEGERSZEG

CSALÁDTERÁPIA ZALAEGERSZEG

CSALÁDTERAPEUTA ZALAEGERSZEG

PÁRTERÁPIA ÉS CSALÁDTANODA ZALA