Készségek, képességek, jártasságok és kompetenciák a sikeres élethez
Melyek az életünk során a legfontosabb magánéleti és szakmai készségeink, képességeink és kompetenciáink? Melyek azok, amelyek leginkább szükségesek a sikerhez? Mit is jelent a siker? Pozíciót, lehetőséget a személyes növekedésre, pénzt, vagy valami mást?
Az önmegvalósítás szükséglete az emberi szükségletek piramisának csúcsán áll.
A sikerért megdolgozni, azaz önmagunkon dolgozni felér egy kemény munkát kívánó állásban elvégzett munkával.
Nézzük át, mi kell alapvetően a sikerhez.
Képesség önmagunk irányítására. Képesség arra, hogy megadott időn belül eredményt érjünk el. Környezetünk és a környezetünkben lévő emberek érzékelése, ami tudatos és nem tudatos elemekből áll. Megfelelő kommunikáció, ami azt jelenti, hogy a körülöttünk zajló események megértését követően mennyire vagyunk képesek kifejezni azt, amit közölni szeretnénk. A kapcsolatok alakítására való képesség, és az, ahogy az emberekkel bánunk.
Önmagunk irányítása és ön-menedzselésünk tekintetében fontosak a következők.
A képesség arra, hogy bízzunk és higgyünk magunkban.
Az a fajta a humorérzék, amikor könnyedebben tekintünk a világra, és képesség a nevetésre, a vicc értékelésére.
Az egészséges egyensúly megteremtésére való képesség még akkor is, amikor az élet aránytalanságokat kínál.
Célok kitűzése abból eredően, hogy miért is vagyok a világon.
Kockázatvállalás, a képesség arra, hogy elhagyjuk a megszokott ösvényt, ha szükséges, ne csak a biztosra játszunk, vállalkozó szellemmel kipróbáljuk azt, ami inkább jelent megtapasztalást, mint ismétlést.
Versenyszellem, egészséges ambíció arra, hogy belépjünk az arénába és megküzdjünk a riválisokkal és kihívókkal.
Vágyakozás a tanulásra, bátor kitekintés a világra, sóvárgás a tudásra és tapasztalatokra.
Nyitottság a mástoktól való tanulásra, személyes útmutatások elfogadására való készség.
A dolgok reális megértése, beleélő képesség és megfelelő érzelemszabályozás.
Szorgalom és a motiváció fenntartása nehéz időkben is.
Lelkesedés, életszeretet.
Őszinteség és igazságosság az életben, a kapcsolatokban, megbízhatóság, az ígéretek hiteles betartása.
Barátságosság, jóindulat és jóság, megszánni tudás és adni akarás mások irányában.
Alkalmazkodás és rugalmasság az új helyzetekhez és megváltozott körülményekhez.
Önérdek-érvényesítés, nem agresszió révén.
Produktivitás
A lehetőségek és források felkutatására való képesség, tudni azt, hogy hogyan juthatok információk birtokába, ha szükséges.
Célkitűzés és célra tartás.
Időgazdálkodás: önfegyelmező képesség arra vonatkozóan, hogy hogyan és mire használható fel naponta a rendelkezésre álló idő.
Részletek iránti figyelem: képesség arra, hogy „lássuk a fát az erdőben”, felismerjük a magukban álló dolgok fontosságát, szerepét, és az egészhez fűződő viszonyát.
Hatékony döntéshozatal, amiből lehet profitálni, előre viszi a folyamatokat, és hasznos akár egy csoport, közösség vagy szervezet részére.
Válságkezelés, azaz tisztában lenni a krízis természetével, szakaszaival, tudni különbséget tenni a valódi veszély és az között, ami elterel, de nem térít el a céltól. Érezni, ismerni és tudni, hogy a válság egyes szakaszaiban mi a teendő.
Stresszkezelés, a környezet változásaiból és a környezeti és kapcsolati bizonytalanságokból fakadó feszültségek elviselése és kezelése.
Kommunikáció
Hallgatni és meghallgatni tudás beleéléssel.
Képesség a gondolatok, vélemények, célok és eredmények megfogalmazására, illetőleg mások előtti felvállalására, akár prezentációjára, a hatékony üzenet-átadásra.
Képesség a történetmondásra, a szándékok, célok, változtatási törekvések történetbe foglalására annak érdekében, hogy hatékonyabban adjuk át azokat másoknak.
Képesség arra, hogy nyilvánosan megszólaljunk, vagy közönség előtt beszéljünk.
A testbeszéd és a nem verbális üzenetek megértése, tudni, hogyan olvashatunk ezekből és hogyan használhatjuk őket hitelességünk egyéb igazolása mellett.
A párbeszéd élénkítésére való képesség, készség a kérdésfeltevésre, a beszélgetés mederben tartására, a vakvágányok elkerülésére, a megoldás-központúságra törekvés.
Meggyőzésre való képesség: az, hogy a személyiségünket, szenvedélyünket, logikai képességeinket a meggyőzésre és hatásgyakorlásra használjuk.
Építő kritika használata, amikor jóindulattal jelezzük vissza, hogy mások mit tehetnek annak érdekében, hogy eredményt érjenek el.
Tiszta és világos fogalmazás, amikor igazodunk ahhoz, hogy kivel, illetve kikkel beszélünk.
Érzékelés, észlelés és felfogókészség
Kritikai gondolkodás, amely kiterjed a világ dolgai mélyebb összefüggéseire, az ellentétek és viszonyok építő átgondolására és az együttműködés keresésére.
Alkotóképesség, a kreatív és újító gondolkodás annak érdekében a megszokott dolgokhoz is új oldalról közelítsünk.
Intuitív képességek, amelyekkel olvasunk az emberekben és helyzetekben, hogy olyannak lássuk az embereket, amilyenek valójában, megértve érzelmi állapotukat, mozgatóikat. Mindezt annak érdekében, hogy jó döntéseket hozzunk velük és a helyzetekkel kapcsolatosan.
Beleélő képesség, amivel képesek vagyunk a másik helyzetébe beleélni magunkat, felidézni az érzelmeket, megérteni a gondolatokat, amelyek benne vannak, készség a szánalomra és együttérzésre.
Szerteágazó gondolkodás abban az értelemben, hogy képesek legyünk egy helyzetet különféle és eltérő oldalról szemügyre venni, különféle szemüvegeken keresztül látni. Tudni azt, hogy hogyan keretezhető újra egy probléma új nézőpontok szerint.
Stratégiai gondolkodás, a képesség arra, hogy többféle tervet tartsunk szem előtt. Realizmus, amivel felmérjük, hogy mit hozhat a jövő, és lépések megtétele a jövőbeni célok elérése érdekében.
Problémamegoldás, ami a probléma definiálására és az újfajta megoldások keresésére irányul.
Művészi érzék, amivel koreografáljuk a viselkedést, kidolgozzuk a helyzeteket, törekszünk az általános szépre, amivel megrajzoljuk magunkat és komponáljuk a gondolatainkat.
Technikai hozzáértés: digitális készségek, amelyekkel lépést tudunk tartani a világgal.
Kapcsolódás és kapcsolatok
A megbeszélés, egyeztetés, tárgyalás képessége. A tudása annak, hogy miként lehet partnerséget kialakítani, nyerni és nyerni engedni, közös célokat elérni a magánéletben és munkában.
A másokhoz való kapcsolódás képessége közösen elérendő eredmények érdekében.
A képesség arra, hogy megértsük a család, a közösség vagy a csapat együttműködése módjait, a folyamatokat, kölcsönhatásokat, a változásokat, és tudjunk kezdeményezni változást.
Konfliktus-megoldási készségek, a romboló érzelmek ellenőrzés alatt tartása, nyomasztó szituációk és párbeszédek során a helyzet megoldására való törekvés. Annak ismerete és gyakorlata, hogy miként bánjunk nehéz emberekkel.
Elkötelezettség a dolgok jobbá tétele iránt, meggyőzőképesség, mások inspirálására való képesség.
Diplomáciai érzék. A képesség arra, hogy nehéz és kihívást jelentő helyzetekben fenntartsuk az egységet.
Tudni, hogyan segíthetek valaki mást ahhoz, hogy jobb ember legyen, vagy jobb legyen valamiben. Támogatni valaki mást abban, hogy elérje a célját, beteljesítse az életét. Képesnek lenni arra, hogy valakire időt szánjak és szenteljek.
Együttműködés és közös tevékenységre, munkára való képesség.
Erkölcsi és etikettbeli érzék, etikus magatartás. Tudni, hogy mit mondhatok és mit nem különféle helyzetekben.