Ki vagy Mi lehet a Harmadik a párkapcsolatban?
2015.01.27 16:36
Kedves Látogató!
A „Ki vagy Mi lehet a 'Harmadik' a párkapcsolatban?” a legnépszerűbb, legnézettebb „Újdonság” volt a Párterápia Zala weboldalon 2015 első félévében. Bizonyára nem véletlenül.
Próbálom időnként elképzelni, hogy kik lehetnek a leendő és valóságos látogatók, a megosztások olvasói. Ezek persze fantáziák. Pontosan meg lehet mondani, hogy mely országból hányan nézték meg a weboldalt, de azt, hogy milyen indíttatásból, azt természetesen nem. Nem feltételezem, hogy csalfa hölgyek és hűtlen férfiak tábora vetette rá magát a rövid olvasmányra. Leírom, mire jutottam magamban.
Úgy képzelem, elolvasták olyanok, akik valóban érintettek voltak a hűtlenségben, mert valóságosan átélték hűtlenként vagy megcsaltként, hogy egy harmadik jelent meg a párkapcsolatukban. Bizonyára voltak, akiket azért érdekelt, mert veszélyben érezték a kapcsolatukat vagy magukat, csábításnak voltak kitéve vagy csábítók voltak. Gondolom, voltak, akik sejtették, hogy a partnerük ismerkedik, meg olyanok is belepillantottak a szövegbe, akik meg voltak győződve arról, akár bizonyíték híján is, hogy a társuk hűtlen, és lehet, hogy igazuk volt. Lefogadom, hogy látták a megosztást alaptalanul gyanakvók is.
Nagy valószínűséggel rákerestek az olvasmányra olyanok, akik a párkapcsolat újabb szakaszába léptek: a szerelem múlásával bizonytalanokká váltak, a kapcsolaton belüli önállósodást rosszul élték meg, az eltávolodás feszültségét érezték.
Fontos tudni, hogy a jól működő párkapcsolat képes sikeresen kordában tartani a hűtlenséget, amire biológiai és lélektani magyarázat egyaránt van.
A megosztás nemcsak a szexuális és/vagy érzelmi hűtlenségről szól. Sokkal inkább a távolságról, a hiányról, a társat helyettesítő pótlékról. Az eképp értelmezhető „harmadik”, aki mint láthatjuk, nemcsak személy lehet, kiegészítője, pótléka, riválisa lesz a párkapcsolatnak.
A gyermek is lehet a „Harmadik”. A gyerekbe csimpaszkodás elég éretlen, balul sikerült, kártékony megoldási kísérlet az elégedetlenségre vagy a magányra. Kihasználás.
Ajánlom figyelmükbe és átgondolásra a fogalmazást. Talán arra is jó lesz, hogy eloszlassa azt a sztereotip feltételezést, hogy párkapcsolati terápiát vagy tanácsadást csak azok kérnek, akik a hűtlenségben érintettek.
A legjobbakat kívánva, üdvözlettel:
Básti Zoltán
Ki vagy Mi lehet a "Harmadik" a párkapcsolatban?
A Gyermek, ha a szülők egymás helyett is őt szeretik, pontosabban felhasználják a hiányok pótlására, egyik, vagy mindkét szülő túlgondozza, visszatartja a fejlődésben.
Családtagok, akik önmaguk is lehetnek én-bizonytalanok, igénylik a szoros, összemosódott kapcsolatot.
Barátok, akik esetleg szintén „se vele, se nélküle” kapcsolatban, vagy pár nélkül élnek.
A Munka mint kényszer, vagy kiteljesedés.
Függőségek (alkohol, játékszenvedély, vásárlási szenvedély, világháló), amelyek érzelmi megbetegedésre utalnak.
A Tanulás mint folyamatos önerősítés.
Szabadidős tevékenységek egyedül, vagy másokkal.
Háziállatok, amik sok gondoskodást igényelnek.
A Szabadidő partner, akinek szintén megoldatlan vágyai vannak.
A Betegség, ami a diszfunkcionálisan működő párkapcsolat következménye lehet.
A Szerető, akivel életciklus-váltások idején könnyebb összetalálkozni, amennyiben megoldatlan vágyakkal élünk.
(A meghatározások bővíthetők és pontosíthatók.)
PÁRTERÁPIA ZALA
PÁRTERÁPIA ZALA MEGYE, PÁRKONZULTÁCIÓ ZALA MEGYE
PÁRTERÁPIA ZALAEGERSZEG, PÁRKONZULTÁCIÓ ZALAEGERSZEG
MEDIÁCIÓ, KONFLIKTUSKEZELÉS ZALAEGERSZEG
CSALÁDTERÁPIA ZALAEGERSZEG
CSALÁDTERAPEUTA ZALAEGERSZEG
PÁRTERÁPIA ÉS CSALÁDTANODA ZALA