Párkovács program
2014.06.20 08:31
Kedves Látogatók!
A szerelem múlásával, 1-3 éves párkapcsolatra gondolok, jelentkezik az a sajátos kapcsolati időszak, amit a kapaszkodás és harc egyaránt jellemez. A pár fél az elszakadástól: a partnerek keresik egymás társaságát, ugyanakkor rájönnek arra, hogy mennyi mindenben különböznek egymástól, és a különbözőségek felismerése feszültségeket hoz. Nemcsak a különbségek felismerése jelent feszültségforrást, hanem az is, hogy ráadásul sok mindenben nem is értenek egyet.
A későbbiekben általában a pár egyik tagja nagyobb szabadságra törekszik. Az is lehet, hogy felváltva jelenik meg a nagyobb önállóság vágya és igénye. Bizonyos tevékenységek, feladatok vagy programok esetében nem hiányolják a partnert, esetleg úgy élik meg, talán jobb is, hogy nincs jelen. Akár ijesztő is lehet mindezt átélni.
Aki érzelmileg távolodna, ha akadályozzák az önállósodásban, indulatokat és lelkiismeret-furdalást, aki úgy érzi, hogy magára hagyták, szorongást és féltékenységet élhet meg.
A „se vele, se nélküle” életérzés mellett beköszönthet egy másik, a „változom, ha te is változol” életérzése is. Általában nem tudatosul, hogy kölcsönösen a „változom, ha te is változol” fázisban élnek: őrzik, erősítik és tartják a véleményüket, pozíciójukat. Pedig ez egy kötelezően végig járandó párkapcsolati szakasz. Lássuk be, valahol valakinek, de talán együtt el kellene kezdeni a változtatást. Azaz: az együtt fejlődés útjára lépni.
A különbségek felismerésének és a konfliktusoknak az adhat értelmet, hogy ha sikerül közös értékrendet és együttélési kultúrát kialakítani.
Lehetnek a fentiektől eltérő különbségek, például hogy a nagyon szoros összetartozás időszaka 1-3 évnél tovább tart.
Túl sokáig egymásba csimpaszkodni és az önállóságunkat feladni nem szerencsés dolog.
Az sem túl szerencsés, ha túl önállóak vagyunk, és túl korán válik zavaróvá, hogy a partnerünk a közelségünkre vágyik.
Félni az önállóságtól, és arra berendezkedni, hogy a nálunknál önállóbb partnerünktől függjünk és mindenben rábízni magunkat az ő képességeire, megspórolva saját fejlődésünk érdekében a küzdést már több, mint nem szerencsés.
Hosszú indoklásokkal alátámasztható lenne, hogy a fentiek miért kerülendők, de ettől most eltekintenék.
A „Párkovács” program elsősorban új vagy fiatal, azaz 3-4 évnél nem régebbi kapcsolatban megjelenő problémák kezelésére ajánlott program. Akkor érdemes igénybe venni, ha a „se vele, se nélküle” életérzés feszültsége jelentkezik a partnerekben. Ilyenkor történik a legtöbb szakítás és válás, pedig a hosszú távon is perspektívát jelentő kapcsolatok fejlődésében ez az ellentétes érzelmektől terhelt időszak csak a kezdet!
Csak egy kiegészítés: a „se vele, se nélküle” időszak nem keverendő össze a néhány hetes vagy hónapos kapcsolatban jelentkező szeretek és gyűlölök, szeretve bántalak, bántva szeretlek kapcsolati jelenségeivel.
Üdvözlettel:
Básti Zoltán
PÁRTERÁPIA ZALA
PÁRTERÁPIA ZALA MEGYE, PÁRKONZULTÁCIÓ ZALA MEGYE
PÁRTERÁPIA ZALAEGERSZEG, PÁRKONZULTÁCIÓ ZALAEGERSZEG
MEDIÁCIÓ, KONFLIKTUSKEZELÉS ZALAEGERSZEG
CSALÁDTERÁPIA ZALAEGERSZEG
CSALÁDTERAPEUTA ZALAEGERSZEG
PÁRTERÁPIA ÉS CSALÁDTANODA ZALA